שיניים תותבות

שיניים תותבות נשלפותברפואת שיניים  קיימים מספר סוגי תותבות – תותבות קבועות ותותבות נשלפות. כתרים וגשרים המודבקים או המוברגים לצמיתות נכללים בקבוצה זאת. תותבות נשלפות הן כל שאר סוגי התותבות אשר נועדו להוצאה וניקוי מחוץ לחלל הפה.

בתותבות נשלפות החלוקה מתבצעת על פי כמות השיניים החסרות בלסת: תותבות שלמות ותותבות חלקיות. תותבות השלמות מטרתן לתת פתרון במקרה של אובדן מלא של שיניים ותותבות חלקיות ממלאות את חוסר השיניים  בלסת עד השלמת משנן מלא.

 כמו כן תותבות נשלפות מתחלקות לפי יעודן: תותבות נשלפות קבועות או תותבות נשלפות זמניות (תותבות מעבר). תותבות נשלפות קבועות הן הפתרון הקבוע למתרפאים מחוסרי שיניים אשר מסיבות שונות לא יכולים לעבור השתלות שיניים לצורך ביצוע תותבת/גשר קבוע ע"ג שתלים.

תותבות נשלפות זמניות משמשות פעמים רבות כפתרון זמני (שלב מעבר) בתהליך שיקום הפהעד לקבלת כתר/גשר/תותבת קבועים.

תותבות עשויות מבסיס אקרילי בצבע ורוד שמדמה את החניכיים שאליו מחוברות שיניים מלאכותיות המותאמות למתרפא באופן אישי לפי גודל, צורה וצבע. ישנן תותבות עם חיזוק מתכתי ו/או ריפוד רך. החיזוק המתכתי מונע שברים בתותבות בעת נפילה והריפוד הרך בחלק הנצמד לחניכיים מונע פצעים ושפשופים בעת הלעיסה ותורם לתחושה נינוחה יותר של המתרפא.

ישנו סוג נוסף של חומר ממנו מבצעים תותבות חלקיות – ניילון. תותבות העשויות מניילון דקות, שקופות וגמישות יותר וגם קלות יותר במשקלן. ניילון מאפשר לנו להימנע מווי מתכת החובקים את השיניים ולבצע ווים בצבע ורוד שקוף המדמה את החניכיים.

כידוע לעתים ישנו קושי לקבע תותבת שלמה בלסת תחתונה ולמנוע את תזוזתה בעת אכילה או דיבור. הפתרון האידיאלי במקרים כאלה הם זוג שתלים ועליהם מבנים כדוריים (מבני טיק-טאק) אשר מקבעים תובת במקום ולא מאפשרים לה לזוז. ניתן לבצע גם בתותבת עליונה ועל ידי כך לחשוף חיך לקליטת חום טעמים של האוכל.

פעמים רבות ביצוע נכון ומחושב של תותבות (מילוי נכון של מקומות נפולים) מעניק למטופל מראה צעיר יותר של הפנים .

שיניים תותבות – על היתרונות והחסרונות

התותבות עשויות להחליף את כל מערכת השיניים או רק את חלקה. התותבת המלאה משמשת את המטופלים במקרים בהם כל השיניים חסרות. זוהי מערכת המיוצרת במעבדה בהתאמה מלאה לפיו של המטופל. מערכת השינים התותבות החלקית באה למלא מקום של שיניים בודדות והיא נצמדת לשיניים הסמוכות באמצעות תופסנים.


שיניים תותבות נשלפות מהוות תחליף זול יותר משיקום פה קבוע.

 אך עם השנים כאשר מתחוללים שינויים ברקמה החניכיים ו/או בעצמות הלסתות יש להכין מערכת תותבות חדשה או לתקן / לרפד תותבות קיימות.

המלצות מד"ר יצחק רגב רופא שיניים בירושלים לתחזוק שיניים תותבות-

חיידקים נצמדים לתותבות כמו שהם נצמדים לשיניים  טבעיות לכן חשוב 

*לנקות את התותבות במים לאחר כל ארוחה וגם לפני השינה.

*יש לצחצח את התותבת במברשת רכה מיוחדת המיועדת לכך. ניתן להשתמש בסבון כלים וכמובן לשטוף היטב את התותבת לאחר מכן.

*ניקוי הלשון ורירית הפה- יש להשתמש במברשת שיניים/ גורף לשון ולנקות בעדינות את הלשון והאזורים בתוך הפה שעליהם יושבות התותבות.
*רצוי להסיר תותבות למשך כל הלילה ולהשרותה בטבליות חיטוי מיוחדות לתותבות אחת לשבוע.