סתימות ושחזורים


סתימות ושחזורים


המונח "סתימה" מתייחס לטיפול ב"חור" בשן. ה"חור" הוא תוצר פעולה של חיידקי העששת הגורמים ל"חורים" בשיניים. רופא שיניים "מנקה" את ה"חור" וממלא (סותם) אותו בחומרים שונים.

כיום במקום המונח "סתימה" משתמשים במונח "שחזור". השחזור משלים את החלק של השן שנפגע על ידי עששת, או שבר, ואינו רק "סותם את החור" אלא מחזיר לשן את צורתה המקורית, ואת תפקודה. לצורך שחזור השן ניתן להשתמש בחומרים שונים: אמלגם, קומפוזיט, חרסינה וכדומה. החומרים נבחרים על פי מדד החוזק, העמידות לאורך זמן וכמובן המראה. ישנם שחזורים ישירים המבוצעים ישירות בפה וישנם שחזורים בלתי ישירים המבוצעים על מודל במעבדה או בסריקה ועיצוב ממוחשבים ואז מודבקים בפה. עד לפני מספר שנים שיחזור שיניים אחוריות נפוץ ביותר היה אמלגם (סתימה בצבע כסף שמחליפה את צבעה לשחור עם השנים). בשנים האחרונות קיימת העדפה לסתימות לבנות גם בשיניים אחוריות. מדובר על שחזורים אסתטיים, העשויים מחומרי קומפוזיט או חרסינה. ביצוע שחזור אסתטי דורש ידע, מיומנות, מיכשור מיוחד והשקעת זמן רבים יותר  כך שביצוע השחזור אסתטי כמובן יקר יותר מאמלגם.

כאשר השחזור גדול ועמוק יש העדפה לבצע שחזור בלתי ישיר שמאפשר שיקום של מבנה השן בצורה מדויקת. השחזור עשוי מקומפוזיט מחוזק או חרסינה והוא מודבק לשן באמצעות חומרי הדבקה. בדרך כלל שחזורים אלו מאפשרים שיקום של שן ללא צורך בביצוע כתר. לעיתים ניתן להשתמש בשחזורים כאלה לאחר טיפול שורש המבוצע באמצעות מיקרוסקופ במקום השחזת שן כולה וביצוע כתר.

ביצוע שחזור שמחזיק מעמד שנים רבות תלוי בידע ובמיומנות הרופא המבצע, בהקפדה רבה על כל פרט בכל שלב של ביצוע השחזור, באיכות החומרים וכמובן בשמירה קפדנית על השיניים על ידי המטופל בבית. ביצוע טוב של שחזור דורש זמן עבודה ותשומת לב רבה ביותר לפרטים הקטנים.

במרפאת שיניים בירושלים של ד"ר יצחק רגב תקבלו 

תעודת אחריות ל - 5 שנים לכל שיקום.