ניקוי השיניים (שיננית)

היגיינה דנטלית

  במשך הזמן האבנית מצטברת על השיניים וכאשר האבנית מגיעה אל מתחת לקו החניכיים, החיידקים יכולים לפלוש וליצור אינספור בעיות .  יש לבצע הסרת אבנית על בסיס קבוע כדי להבטיח היגיינת פה . אך ורק שיננית מוסמכת או רופא השניים  יכולים לבצע  ניקוי שיניים מקצועי, הסרת פלאק, הסרת משקעי אבנית, ולזהות שינויים במנשך. היגיינה דנטלית המוכרת גם בתור היגיינת הפה, היינה  תהליך שבו מבוצע טיפול דנטלי מונע שמטרתו להקטין את הסיכויים להתרחשותם של מקרי חירום דנטליים. ישנם כללי היגיינת הפה שמתבצעים על ידי המתרפא בבית. להרגלים אלה מתווסף טיפול דנטלי מונע של רופא שיניים ושיננית מורשים. המתרפא אחראי על שמירה יומיומית של היגיינת הפה. השינניות ורופאי השיניים אחראים על שמירה על בריאות הפה כטיפול מונע.

אחד הכללים של שמירה על היגיינת הפה הוא צחצוח שיניים, למרות שצחצוח לבדו לא יכול להסיר את האבנית שמצטברת עם הזמן. את האבנית יש להסיר כדי להפחית את הסיכון לרגישות בשיניים, לכאב שיניים, לעששת, לדלקות חניכיים ואפילו איבוד השיניים. על ידי הסרת האבנית אפשר להפחית את הסיכוי לטיפולי שיניים מורכבים יותר כגון טיפול שורש, עקירות, כתרים, שתלים ועוד. בטיפול מונע במרפאת שיניים של ד"ר יצחק רגב שיננית או רופא שיניים יבחן את השיניים, החניכיים וחלל הפה כולו באופן מעמיק ביותר במטרה לספק טיפול במקרה של ריקבון השן או מחלת חניכיים. ביקורים קבועים אצל רופא השיניים והשיננית הם הכרחיים בכל גיל לשמירה על היגיינת הפה. ההמלצה היינה  לבקר אצל רופא השיניים  לפחות פעם בחצי שנה כדי לשמור על היגיינת פה נאותה.

הסיבות העיקריות לעששת הן : גנטיקה, הרגלי תזונה, אי הקפדה על היגיינה אוראלית בבית  אי הקפדה על הגעה טיפולים מונעים. 

הגנטיקה היא תנאי שאיננו יכולים לשנות אך הרגלי התזונה והרגלי היגיינה נכונים בהחלט ניתנים לשינוי. הם דפוס חשוב שאם נצליח להקפיד עליו  נוכל לשפר את בריאות הפה באופן משמעותי.

אנחנו מייחסים חשיבות רבה להיגיינה חלל הפה, שימוש במברשת, בחוט דנטלי בקיסמים ובאביזרים אחרים.

אנחנו יודעים בוודאות שעיקר ההצלחה בטיפולי השיניים שהרופא מבצע :כתרים, גשרים שתלים וכד' תלויים ברמת ההיגיינה האוראלית של המתרפא בביתו והגעתו לטיפולי שיניים מונעים.

כמה טיפים מד"ר יצחק רגב 

-רופא שיניים בירושלים